Realizacje

Kaplica Królów w Bazylice katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Płock

Miasto: Płock

Opis realizacji:
Szczególny nastrój w Kaplicy Królów podkreślają świece LED. Elektroniczne zamienniki (2,5W) dają wrażenie światła prawdziwych świec. W Kaplicy zastosowano w sumie 68 świec – w głównym żyrandolu sufitowym oraz dwóch kandelabrach podłogowych. Tak zaprojektowane i ustawione światło wspaniale podkreśla kolory, malowidła, posadzki oraz pozostałe elementy całego wnętrza po konserwacji. Sterowanie odpowiednimi scenami świetlnymi jest możliwe dzięki aplikacji zainstalowanej na smartfonie lub na panelu, umieszczonym na ścianie przed wejściem do kaplicy. Oświetlenie w Kaplicy Królów to bez wątpienia wyjątkowy projekt pod względem technicznym, estetycznym oraz artystycznym.

„Po przyjęciu przez Polskę chrześcijaństwa jej zmarli władcy oraz członkowie rodów panujących grzebani byli w obrębie najważniejszych świątyń państwa. Bazylika płocka, która jest jedną z najstarszych katedr polskich, stała się więc – obok poznańskiej i krakowskiej – królewską nekropolią. W podziemiach kaplicy pod wieżą spoczywają według tradycji nie tylko książęta mazowieccy z rodu Piastów, ale także dwaj polscy władcy Władysław Herman i jego syn Bolesław Krzywousty. Wchodząc do środka spójrzmy na napis, wymalowany nad kratą, będący cytatem z Księgi Hioba: „Króle na stolicy sadza na wieki, a oni bywają wywyższeni”. Władysław Herman i Bolesław Krzywousty, których upamiętnia symboliczny sarkofag z czarnego marmuru, korony królewskiej na głowę nie włożyli, jednak zostali wywyższeni. Byli dziedzicami królów z piastowskiego rodu i panami Polski. Za ich czasów Płock stał się nie tylko siedzibą biskupa, ale faktyczną stolicą kraju…”.

Tekst został stworzony specjalnie do projektu oświetlenia w Kaplicy Królów przez Beatę Maciejewską, wrocławska dziennikarkę oraz specjalistkę od okresu Piastowskiego w historii Polski. Lektorem został aktor Wiktor Zborowski, którego głos opowiada historię w Kaplicy. Opowieść o polichromiach cnót boskich, sarkofagach i insygniach królewskich podkreśla wędrujące światło zsynchronizowane z dźwiękiem i głosem lektora. Dzięki temu zwiedzający mogą po kolei doświadczać doskonale oświetlonych scen oraz opisów.

Zapraszamy do odwiedzenia Katedry w Płocku.