Realizacje

Wawel – Muzeum Ktedralne oraz Krypty Grobowe, Kraków

Miasto: Kraków

Opis realizacji:

Wawel z nowym światłem nad mrokami dziejów

Muzeum Katedralne na Zamku Królewskim w Krakowie – już sama nazwa nasuwa myśl o historii naszego państwa. To tutaj przechowuje się skarby narodowe związane z kluczowymi momentami dziejów Polski. Goście Sali Królewskiej mogą podziwiać wspaniałe regalia i symbole pochówku władców, którym powierzano los ojczyzny  w pierwszych wiekach jej istnienia oraz w czasach burzliwych wojen o jej przetrwanie.

To właśnie wawelskie wzgórze kryje w sobie najważniejsze pamiątki naszej państwowości. Z dumą przygotowaliśmy projekt oświetlenia wspaniałych obiektów muzealnych w wawelskiej Katedrze: grobowców królewskich, sarkofagów i polichromii, a także płaszcza koronacyjnego Stanisława Augusta Poniatowskiego – ostatniego koronowanego króla Polski, który władał w niezwykle trudnym momencie jej historii.

Jego panowanie to czas olbrzymich napięć w Rzeczypospolitej: sporów wewnętrznych, reform ustrojowych, obrad Wielkiego Sejmu Czteroletniego z uchwaloną  3 maja 1791 roku słynną Konstytucją, trzech rozbiorów kraju. Stanisław August Poniatowski należy z pewnością do najbardziej złożonych i kontrowersyjnych postaci w dziejach naszego narodu. Płaszcz, w którym władca wystąpił podczas uroczystej koronacji ponad 250 lat temu, jest więc przedmiotem o nieocenionym znaczeniu. Z uwagi na specyfikę miejsca, w którym jest eksponowany, wymaga szczególnej pielęgnacji. Niska temperatura, znaczna wilgotność, zaciemnienie – to warunki, które są ogromnym wyzwaniem dla osób odpowiedzialnych za techniczne i estetyczne zabezpieczenie tego wyjątkowego obiektu. Dzięki niezwykle skrupulatnej pracy konserwatorów wawelskich zabytków koronacyjny płaszcz Stanisława Augusta Poniatowskiego zyskał na wyrazistości w najdrobniejszych elementach. Znakomita konserwacja pozwoliła właściwie przygotować eksponat, który odznacza się wysoką wrażliwością na światło. Chcąc wydobyć najważniejsze elementy koronacyjnego płaszcza, nie narażając go na szkodliwe oddziaływania, zdecydowaliśmy się na oświetlenie zewnętrzne. Dzięki temu, że źródło światła znajduje się poza gablotą, obiekt nie jest narażony na szkodliwe promieniowanie temperatury i UV. Wydobyliśmy światłem wspaniałość przedmiotu, kierując je w taki sposób, aby zaakcentować go wobec bezpośredniego otoczenia. Umieszczone za płaszczem miecze królewskie znajdują się w tle stroju najważniejszej postaci osiemnastowiecznej uroczystości.

Nowy blask zyskały także inne kluczowe miejsca na Wawelu. Goście mogą podziwiać między innymi nowe światło sarkofagów między innymi w Krypcie św. Leonarda – jednym  z najpiękniejszych romańskich wnętrz w kraju. To miejsce o szczególnej atmosferze, którą podkreśliliśmy wąskimi strumieniami świetlnymi. Zwiedzający mogą odczuć zarówno dostojność miejsca pochówku wielkich osobistości naszych dziejów, jak i powagę wielowiekowej tradycji. W pozbawionej naturalnego światła krypcie sarkofagi nabrały pełnego blasku bez naruszenia atmosfery miejsca. Dla ludzi Pasjonujących się historią może nie są ważne parametry techniczne ale o jednym powinniśmy wiedzieć. Dzięki najwyższemu wskaźnikowi oddawania barwy CRI/Ra możemy przyglądać się niezwykłym detalom, takim jak wykończenia płaskorzeźb, kontury wyobrażonych postaci i strojów, kolory zdobień. Zadbaliśmy również o podkreślenie złoceń insygniów i przywrócenie dawnej wspaniałości polichromiom zdobiącym sarkofagi. Udało się wydobyć zatarte barwy, nadane dziełom przez dawnych artystów. Można je więc podziwiać w kształcie zbliżonym do pierwotnego. Każdy obiekt w krypcie otrzymał swoje światło, skupione wiązki tak, by podkreślało jego charakter i koncentrowało wzrok na tym, co najważniejsze.

Muzeum Katedralne na Wawelu zyskało oświetlenie nie tylko nowoczesne  i bezpieczne dla bezcennych obiektów sztuki. Zwiedzający zobaczą symbole naszej historii  w świetle dostosowanym do ich specyfiki i zapewniającym estetyczną satysfakcję.