Realizacje

Willa Radogoszcz Grodzisk Mazowiecki

Miasto: Grodzisk Mazowiecki

Miejsce realizacji: Willa Radogoszcz

Opis Realizacji:
System oświetlenia w gablotach wystawienniczych.
Oświetlanie eksponatów w gablotach to niezwykle zróżnicowane i wymagające zagadnienie. Obiekty niezależnie od swojej formy wymagają wyjątkowego traktowania z uwagi na swoją wartość historyczną, merytoryczną i materialną. Istnieje szeroka gama produktów oświetleniowych z powodzeniem wykorzystywanych w oświetlaniu obrazów, fresków, rzeźb oraz całych pomieszczeń w muzeach i muzeach wnętrz. Produkty te często mają doskonałe parametry techniczne pozwalające na opracowanie dobrego projektu oświetleniowego.

Nadal jednak wyjątkowym tematem pozostaje system oświetlania gablot oraz przedmiotów w nich eksponowanych. Gabloty wykorzystuje się do eksponowania przedmiotów, które powinny być przechowywane w odpowiednich warunkach z dala od czynników szkodliwych, takich jak światło czy temperatura. Zamknięcie starodruków, fotografii, tkanin etc daje możliwość pokazania przedmiotów bez narażania ich na zniszczenie. To jednak wymaga zastosowania odpowiedniego światła, a mianowicie dostosowanego poziomu natężenia oświetlenia, odpowiednich kątów świecenia, stosownego ukierunkowania, odpowiedniej barwy oraz wysokiego CRI.

Artefakty wymagające prezentacji w gablotach są niezwykle wrażliwe na promieniowanie UV oraz temperaturę, dlatego jest tam utrzymywana stała temperatura i wilgotność.
Należy podkreślić, że oświetlenie gablotowe wymaga przemyślanego projektu, który uwzględni wszystkie wymagania dotyczące oświetlanych obiektów. Powodzenie całej realizacji zależy również od samych parametrów gabloty, jej wielkości, konstrukcji, rodzaju szkła oraz usytuowania w przestrzeni.

Jeżeli gablota jest zabudowana od góry, światło musimy umieścić wewnątrz tym bardziej jeśli chcemy jednocześnie zadbać o odpowiedni dobór parametrów produktów oświetleniowych. W takim przypadku najlepiej sprawdzą się światłowody czy specjalistyczne oświetlenie LED w różnych wykonaniach np. liniowe, szynowe, na słupku, wbudowane w sufit.
Biorąc za przykład Nowe Muzeum w Berlinie, w oświetleniu gablot zastosowano światłowody. W większości sal umieszczono system oświetleniowy na zewnątrz gablot tak, aby jak najlepiej oświetlić eksponaty, a jednocześnie nie narażać ich na zbyt wysoką temperaturę czy promieniowanie UV. Lampy umieszczone poza gablotą wymagają precyzyjnego projektu. Oświetlenie zarówno wewnątrz i na zewnątrz gablot powinno mieć możliwość sterowania światłem (zmniejszanie/zwiększanie natężenia, regulacja kątów, zdalne załączanie).