Realizacje

Stara Pomarańczarnia, Warszawa

Miasto: Warszawa

Opis realizacji:
Na początku XXI wieku jesteśmy światkami rewolucji w technologii oświetleniowej . Nowe, coraz bardziej precyzyjne formy światła, zapełniają publiczną przestrzeń: ulice, miasta, świątynie, obiekty sportowe i komercyjne. Nowoczesne oświetlenie pozwala jeszcze lepiej podkreślić kształt, kolor czy fakturę materialnej rzeczywistości. Ta „świetlana‘’ rewolucja wkracza coraz częściej do świata kultury i sztuki. Najnowsze osiągnięcia w tej dziedzinie zaprezentowaliśmy podczas uroczystego wernisażu Królewskiej Galerii Rzeźby, który odbył się w pięknie odrestaurowanym budynku Starej Oranżerii, w Łazienkach Królewskich w Warszawie.
Do tej realizacji przygotowywaliśmy się wyjątkowo, dbając o każdy szczegół. Oświetlenie obiektów i dzieł kultury to wyzwanie nie tylko techniczne. Wymaga również wrażliwości estetycznej oraz wyczucia artystycznej optyki. Dotyczy to zwłaszcza rzeźby opierającej się na precyzyjnej plastyce twarzy i sylwetki, które często ukazane są w ruchu, prezentując emocje bądź symboliczne gesty. Przystępując do tak prestiżowego projektu mieliśmy świadomość konieczności subtelnego połączenia najnowszej techniki oświetleniowej z delikatną artystyczna materią. Dokonaliśmy tego instalując w Starej Pomarańczarni reflektory firmy Havells-Sylvania umieszczone w odpowiednich szynoprzewodach.
Ich techniczne parametry to: źródło LED, niewielka moc [ 26 W ] oraz wysoki wskaźnik oddawania barwy CRI 97, dający światło zbliżone do naturalnego. Zastosowaliśmy dwa typy reflektorów – pierwszy, SPOT, odznacza się wąskim kątem świecenia, drugi zaś płynnie regulowanym [ od 10 – do 60 stopni ]. Do oświetlania rzeźb zastosowaliśmy soczewki elongation, wydłużające plamę światła oraz sterowanie DALI, które umożliwia załączanie, zmianą natężenia światła oraz programowanie scen świetlnych [dzienną , nocną , eventową]. Sterowanie odbywa się z panelu naściennego. Technika LED nie zagraża trwałości obiektów muzealnych ponieważ nie emituje szkodliwego ultrafioletu i podczerwieni. Technika oświetlenia reflektorowego z szynoprzewodu może być stosowana również we wnętrzach mieszkalnych. Prawidłowe oświetlenie daje nieograniczone możliwości wydobywania piękna eksponatów.